Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Jak wybielić zęby w domu? Czy można wybielić zęby samemu?

Przebarwienia nazębne potrafią być uciążliwie, a zabiegi wybielające u dentysty potrafią kosztować niemałe pieniądze. Zatem jak się ich pozbyć niedrogim kosztem? Czy istnieją skuteczne domowe metody rozjaśniania zębów? Jak je wybielić, by nie ucierpiał nasz portfel?

Jeśli chcemy zmienić barwę zęba, to musimy udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli zależy nam na rozjaśnieniu szkliwa i pozbyciu się różnych osadów, pomogą nam w tym środki, które kupimy w każdej aptece i drogerii. Są to płukanki, specjalne szczoteczki, wybielające pasty do zębów czy nawet gumy do żucia. Sprawdzamy, która metoda jest najskuteczniejsza.

Czy warto stosować wybielające pasty do zębów?

Drogeryjne pasty wybielające zęby charakteryzują się substancjami ściernymi lub utleniającymi, takimi jak węglan wapnia, tlenek krzemu czy hydroksyapatyt. Są to substancje, które ścierają osad nazębny, a wraz z nim — niestety — szkliwo i zębinę. Trzeba więc uważać i stosować się do zaleceń producenta. Warto też spróbować pasty, która dedykowana jest dla osób palących, nawet jeśli nie jesteś palaczem, czemu? Bo jeśli pasta potrafi zniwelować przebarwienia po tytoniu, to z pewnością poradzi sobie z innymi problemami.

Wybielanie zębów węglem aktywnym w domu

By wspomóc działanie pasty wybielającej, możemy użyć dodatkowo proszku z węglem aktywnym. To metoda znana i skuteczna, korzystały z niej już nawet nasze babcie. Pastę do zębów posypujemy proszkiem i szczotkujemy. Na rynku dostępne są także nakładki wybielające, które nasączone są węglem aktywnym.

Paski wybielające

To metoda, która pozwoli nam wybielić szkliwo bez nadmiernego szorowania. Paski do wybielania zębów są nasączone żelem wybielającym lub węglem aktywnym. Nakłada się je na zęby górne i dolne. Paseczki powinno nakładać się dwa razy dziennie i pozostawiać na około 30 minut, w zależności od producenta.

Naturalne wybielanie zębów olejem kokosowym

Produktów, które posiadają właściwości wybielające, nie trzeba szukać daleko. Możemy znaleźć je także w naszej kuchni. Pomocne będą tutaj owoce, domowe pasty, a nawet olej! Wybielanie zębów olejem kokosowym jest znane z ajurwedy, czyli hinduskiej medycyny. Polega on na płukaniu ust olejem. Działa on przeciwwirusowo, antybakteryjnie i oczyszczająco. Można użyć do tego oleju słonecznikowego, lnianego czy kokosowego, który jest najczęściej stosowany. Zaleca się płukanie przed szczotkowaniem zębów.

Czy owoce wybielają zęby?

Owoce są źródłem witamin i minerałów, niektóre z nich potrafią rozjaśnić zęby. Dużą rolę gra tutaj witamina C, która pozwala nam pozbyć się nieprzyjemnych bakterii z jamy ustnej. W walce z przebarwieniami pomocne będą:

  • banany, a dokładniej — skórka. To nią pocieramy zęby, w celu ich rozjaśnienia.
  • pomarańcze i cytryny (znana jest ze swoich właściwości rozjaśniających!), które wykorzystujemy przy tworzeniu domowej pasy z sody oczyszczonej.
  • truskawki, można ją zblendować i dodać do pasty lub traktować solo, pocierać zęby owocem, a ziarenka wyszorują osad nazębny.

Przy naturalnych sposobach wybielania ważna jest jednak konsekwencja, należy pamiętać, że zęby nie będą całkowicie białe, a jedynie staną się jaśniejsze. Warto o tym pamiętać. Jeśli oczekujemy natychmiastowego efektu, powinniśmy udać się na zabieg dentystyczny.

2 comments on “Jak wybielić zęby w domu? Czy można wybielić zęby samemu?

  1. Roksana 9 sierpnia 2022 / Reply

    Zęby chyba najlepiej wybielić u dentysty, nie wydaje mi się by te domowe sposoby były pomocne.

  2. Michał 8 września 2022 / Reply

    Te domowe sposoby to pic na wodę… Jakby działały to dentyści nie mieliby nic do roboty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *