Wiele osób boryka się z wadami zgryzu, które można wyleczyć tylko z pomocą aparatu ortodontycznego. W dzisiejszym artykule podpowiemy wam, jakie są rodzaje aparatów na zęby.
Jak działa aparat ortodontyczny na zęby?
Działanie aparatu polega na tym, że stale naciska on na uzębienie, co po jakimś czasie prowadzi do zmiany pozycji zębów, dzięki czemu uzębienie może zostać wyrównane, niekiedy stosowane są także w niwelowaniu wady wymowy. Można w ten sposób wyrównać także wady zgryzu, takie jak:
- tyłozgryz,
- przodozgryz,
- zgryz głęboki,
- zgryz otwarty,
- stłoczenia.
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
Aparaty nazębne możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:
- zdejmowane, ruchome,
- stałe.
Ruchome aparaty na zęby
To są aparaty, które można zdejmować podczas rozmowy, jedzenia posiłku czy picia. Najczęściej korzystają z nich dzieci między 6 a 11 rokiem życia. Mają one głównie zapobiegać wadzie zgryzu, ruchomy aparat na zęby pobudza części kostne do rozrostu w odpowiednim kierunku, dzięki czemu dziecko w przyszłości będzie miało odpowiednią ilość miejsca w jamie ustnej dla zębów stałych.
Aparat nakładkowy Clear Aligner
Aparat Clear Alinger jest przezroczysty, ma bezbarwne szyny. Są one specjalnie dopasowywane do klienta, lekarz ortodonta indywidualnie dobiera szyny (mogą być miękkie, średnie i twarde), są zmieniane co miesiąc. Tego typu aparat na zęby zdejmuje się do posiłków i mycia jamy ustnej. Ogromną jego zaletą jest to, że przy szczotkowaniu zębów nie trzeba tak uważać, jak w przypadku aparatu stałego. Są najczęściej polecane przy leczeniu dorosłych, ich największą zaletą jest fakt, że są małowidoczne. Nakładka może być przezroczysta, kiedy ją nałożymy, może nawet rozjaśnić nasz uśmiech, są bardzo wygodne i w porównaniu do aparatu stałego z zamkami, nie ranią i nie podrażniają błon śluzowych.
Stałe aparaty na zęby
Najpopularniejszy rodzaj wśród aparatów na zęby, wykorzystuje się go tylko u pacjentów, którzy nie mają już tak zwanych „mleczaków”. W zależności od problemu może być noszony nawet dwa lata. Ich skuteczność zawdzięcza się temu, że oddziaływają na zęby przez całą dobę. Aparat zbudowany jest z zamków i pierścieni, a druciana szyna mocowana jest specjalnym klejem. Może on mieć metalowe zamki, półprzezroczyste lub kryształowe. Co wizytę trzeba wymienić ligatury, zaletą jest fakt, że można wybrać ich kolor. W zależności od problemu, który chcemy wyleczyć, możemy założyć różne zamki, między innymi wyróżniamy:
- zamki rodowane,
- zamki micro sprint,
- zamki metalowe,
- zamki antyalergiczne,
- zamki ceramiczne,
- zamki szafirowe, kryształowe.
Jeśli dolegliwość pacjenta jest bardziej skomplikowana, lekarz ortodonta może zalecić dodatkowe aparaty, które pomogą w leczeniu.
Aparaty na zęby są bardzo skuteczne w leczeniu wad zgryzu czy w wyrównywaniu zębów, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie są one rozwiązaniem bezproblemowym, zdarza się, że zamki odklejają się od szkliwa lub drut w stałym aparacie może wystawać, co powoduje otarcia na dziąsłach i śluzówce.
Bardzo polecam aparat nakładkowy, szczególnie w starszym wieku! Jak dla mnie brak bardzo widocznego aparatu na co dzień to duży plus 😀