Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Jakie gumki do aparatu wybielają zęby? Jak wybrać kolor gumek do aparatu?

Leczenie ortodontyczne to długi i skomplikowany proces, czasem nawet bolesny. Jednak są też przyjemne chwile w leczeniu wad zgryzu jak wymiana gumek do aparatu na nowe. W poniższym artykule wyjaśnimy, jaki kolor wybrać, by optycznie rozjaśnić uśmiech i o czym warto pamiętać przy zakładaniu gumek ortodontycznych.

Czym są ligatury ortodontyczne?

Ligatury to gumki, które przymocowuje się do drucika w zamkach aparatu ortodontycznego. To dzięki tym gumeczkom, aparat jest na swoim miejscu, nic się nie przesuwa i nie wypada. Ligatury ortodontyczne się zużywają, należy je systematycznie wymieniać przy każdorazowej wizycie kontrolnej. Powinno się to odbywać co miesiąc.

Na co trzeba uważać przy ligaturach ortodontycznych?

Dorośli często wybierają białe ligatury, są ku temu dwa powody. Pierwszy z nich to mniejsza widoczność aparatu, białe ligatury nie zwracają uwagi innych, drugim powodem jest optyczne wybielenie. Białe gumeczki mogą sprawiać, że uśmiech będzie wydawał się bielszy, jednak jest coś, o czym należy pamiętać. Ligatury ortodontyczne są zrobione z materiału, który łatwo ulega przebarwieniom, a to znaczy, że ligatury mogą szybko stracić swoją biel.

Produkty, na które trzeba uważać, przy białych ligaturach:

 • wino – powoduje przebarwienia, wpływa negatywnie na szkliwo z powodu kwaśnego pH,
 • buraki,
 • cola,
 • herbata – ligatury mogą się odbarwiać pod wpływem taniny zawartej w liściach herbaty,
 • kawa,
 • przyprawy, jak kurkuma, curry.

By uniknąć przebarwień i odbarwień, dobrze jest trzymać się tych samych zasad żywieniowych, co po higienizacji zębów. Odpowiednia dieta pozwoli zachować czysty uśmiech na dłużej. O białej diecie, można przeczytać w naszym artykule o tym, ile utrzymuje się wybielanie zębów. Warto wybierać ligatury w ciemniejszych kolorach, są odporniejsze na przebarwienia.

Jakie gumki do aparatu wybielają zęby?

Wbrew pozorom, by wybielić uśmiech, kolorowe gumki mogą się okazać korzystniejszym wyborem. Białe ligatury mogą ulec przebarwieniu lub wypłowieć, co nie będzie wyglądać estetycznie. Lepiej jest wybrać kolorowe gumeczki, które optycznie wybielą uśmiech na zasadzie kontrastu. Najlepsze będą te, w kolorze:

 • czarnym – przebarwienia przy tych gumkach nie są tak widoczne,
 • błękitnym,
 • granatowym – eleganckie, dobrze kontrastują,
 • ciemnego fioletu, jasny może potęgować wrażenie żółtych zębów,
 • wiśniowym,
 • czerwonym – to kolor dla odważnych.

Jak wybrać kolor gumek do aparatu?

Kolor ligatur nie wpływa na ich funkcjonalność, można powiedzieć, że jest to tylko dodatek. Zatem kolor wybierany jest tylko na podstawie gustu i indywidualnych preferencji pacjenta. Dzieci zwykle wybierają kolorowe gumeczki, bądź tęczowe. Dorośli wolą wybierać takie, które nie rzucają się w oczy. Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor gumeczek ortodontycznych wybrać, ponieważ jest to preferencja pacjenta. Możemy natomiast powiedzieć, że pacjent może wybrać każdy kolor, w którym czuje się dobrze. Nie warto jednak wybierać przezroczystych gumek, transparentne ligatury szybko żółkną, już po tygodniu nie są zbyt estetyczne.

1 comment on “Jakie gumki do aparatu wybielają zęby? Jak wybrać kolor gumek do aparatu?

 1. 0lis 18 listopada 2022 / Reply

  Ja zawsze używałam błękitnych albo połączenia zieleń+błękit, świetnie to wyglądało. Aż tęsknię za moim aparatem na zęby….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *