Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Ile nosi się aparat na zęby? Jak długo może trwać leczenie?

Idealnie proste zęby to marzenie wielu. Dla innych jest to również konieczność ze względu na szczególnie problematyczny zgryz. Często nie jest to również doznanie przyjemne, więc pytanie o to ile czasu nosi się aparat na zęby, jest jak najbardziej zasadne. W poniższym tekście przedstawimy więc, jak długo może trwać leczenie zębów.

Ile nosi się aparat na zęby stały?

Czas leczenia zależy głównie od tego, jaki rodzaj aparatu na zęby zaproponował lekarz specjalista. Jednak pierwsze co pewnie przychodzi na myśl, myśląc o tym przyrządzie, jest metalowa aparatura, umieszczana na stałe na zębach pacjenta. Właśnie przez tą zależność mówi się o nim aparat stały i głównie ta cecha powoduje liczne pytania o to, ile nosi się aparat ortodontyczny. Raz założony może on bowiem powodować ból, który związany jest z przemieszczaniem się zębów, na wyznaczone miejsca. Można więc stwierdzić, że aparat na zęby stały nosi się do momentu osiągnięcia odpowiedniego ustawienia się zębów.

To jak długo może trwać leczenie, zależne jest jednak również od pacjenta, a szczególnie jego wieku. Mówiąc jeszcze dokładniej, szybkość przemieszczania się zębów w jamie ustnej zależy od tego, jak mocno osadzone i zakorzenione są one u pacjenta. Z reguły osoby starsze mają nieco mocniejsze zęby, co oznacza, że będą trudniejsze do przemieszczenia. Z drugiej strony u osób młodszych proces ten może trwać nico krócej. Średnio przyjmuje się więc, że czas tego ile nosi się aparat na zęby stały u osób młodszych, wynosi do 2 lat, a u dorosłych do 3.

Ile nosi się aparat ortodontyczny ruchomy?

To, ile nosi się aparat ortodontyczny ruchomy, jest kwestią, która jeszcze bardziej zależy od konkretnego przypadku pacjenta. Z jednej strony, aparat na zęby ruchomy może być stosowany do mniejszych korekt niż rozwiązanie stałe. Z drugiej strony, często stosowany jest u osób dorosłych, przede wszystkim w celach wizerunkowych. Sam fakt zdejmowania aparatu ortodontycznego również może mieć realny wpływ na to, ile może trwać leczenie. Można więc przyjąć, że w zależności od przypadku, aparat ortodontyczny ruchomy może być noszony przez czas zbliżony do aparatu stałego lub dłużej, a więc około 3-4 lata.

Czy można zdjąć aparat na zęby wcześniej?

Częstym pytaniem, szczególnie u młodszych pacjentów, jest również to, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny. Może być to spowodowane dość intensywnym bólem zębów, związanym z samym procesem leczenia. Jak jednak wiadomo, przy sprawie tak indywidualnej, jak zęby, efekty leczenia często są dość nieprzewidywalne i opierają się na szacunkach lekarza specjalisty. Odpowiedź na pytanie, czy można zdjąć aparat na zęby wcześniej może być więc zależna od fizjonomii pacjenta. Niewykluczone jednak, że jeśli proces leczenia będzie przebiegał niezwykle dobrze i bez żadnych problemów, potencjalnie możliwe będzie zdjęcie aparatu na zęby wcześniej, niż zostało to przewidziane. Równocześnie nie można jednak zapominać, że przy jakichkolwiek komplikacjach, czas leczenia może się także wydłużyć.

Kwestia tego, ile nosi się aparat na zęby i jak długo może trwać leczenie, jest więc sprawą bardzo indywidualną i zależną od konkretnego przypadku. Można jednak przyjąć, że aparat na zęby stały nosi się średnio od roku do 2 lat. Aparat ortodontyczny ruchomy przeważnie nosi się od 3 do 4 lat. W niektórych przypadkach jest również możliwe, aby zdjąć aparat na zęby szybciej, ale równocześnie występuje szansa na wydłużenie leczenia.

1 comment on “Ile nosi się aparat na zęby? Jak długo może trwać leczenie?

  1. Rini 7 lutego 2023 / Reply

    Mój mąż nosił aparat na zęby, ponoć miał założony na całe liceum, minęło już prawie 8 lat, a widzę, że zęby mu się znowu zaczynają krzywić i chyba będzie musiał wrócić, chociażby do nakładki ortodontycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *