Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Aparat ortodontyczny — co jeść, a czego unikać w czasie noszenia aparatu na zęby?

Nosisz stały aparat na zęby? Zastanawiasz się, co można jeść podczas leczenia ortodontycznego? Jak dbać o zęby w tym czasie? Podpowiemy Ci, jakie przekąski są wskazane podczas noszenia aparatu ortodontycznego, a jakich najlepiej unikać. Zapraszamy do lektury!

Co można jeść w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego zaleca się spożywanie miękkich pokarmów, które są bezpieczne dla urządzenia. Znakomitymi propozycjami w naszej ocenie mogą być puree ziemniaczane, zupy kremy, jogurty i koktajle. Warto także sięgać po produkty mleczne, takie jak serki homogenizowane i twarożki. Gotowane warzywa i miękkie owoce, np. banany czy awokado, również są odpowiednie podczas leczenia ortodontycznego. Płatki owsiane, owsianki i kasze dobrze sprawdzają się jako posiłki na śniadanie. Nie należy zapominać także o daniach z jajek, takich jak jajecznica czy też takie gotowane na miękko, które dostarczają białka.

Jakich produktów warto unikać, nosząc aparat na zęby?

Jeśli nosisz stały aparat na zęby, zrezygnuj z twardych i chrupiących pokarmów. Unikaj przede wszystkim orzechów, popcornu i twardych słodyczy, które mogą uszkodzić zamki urządzenia. Żucie gumy i spożywanie lepkich przekąsek, takich jak toffi czy karmelki, także mogą prowadzić do problemów z aparatem ortodontycznym. Twarde owoce i warzywa, takie jak jabłka czy też marchew, warto pokroić na mniejsze kawałki lub ugotować przed spożyciem. Należy również zrezygnować ze spożywania pieczywa z twardą skórką, np. bagietek. Jeśli masz ochotę na tego rodzaju przekąskę, po prostu odkrój brzegi przed zjedzeniem kromki. Podczas leczenia ortodontycznego nie jest także wskazane sięganie po chipsy, napoje gazowane i soki o wysokiej zawartości cukru, które mogą prowadzić do problemów z zębami.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Pamiętaj, że regularne mycie zębów po każdym posiłku jest niezbędne dla utrzymania higieny jamy ustnej podczas leczenia. Nie można też zapominać o tym, jak czyścić aparat ortodontyczny, dlatego sięgnij po specjalne szczoteczki, które pomagają w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Używaj też nici dentystycznej, aby pozbyć się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Płyny do płukania ust mogą być dodatkowym wsparciem w walce z bakteriami. Pamiętaj też o wizytach kontrolnych u ortodonty, które powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami w celu monitorowania postępów leczenia. Stosowanie się do wskazówek specjalisty, a także regularne kontrole zapewnią prawidłowe działanie aparatu na zęby i walkę o zdrowy uśmiech.

Osoby w czasie leczenia ortodontycznego często muszą liczyć się z wieloma wyrzeczeniami związanymi z rodzajem spożywanych pokarmów. W naszej opinii warto przede wszystkim unikać twardych przekąsek i regularnie czyścić zęby i aparat po jedzeniu. O czym jeszcze należy pamiętać podczas leczenia ortodontycznego? Przedstaw swoje sugestie w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *