Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Jak mieć białe zęby? Od czego zależy kolor zębów?

Uśmiech olśniewający blaskiem sprawia, że chętniej się uśmiechamy. Czujemy się atrakcyjni, wiele osób marzy o hollywoodzkim uśmiechu, jednak nie każdy może go mieć. Naturalny kolor zębów nigdy nie będzie nieskazitelnie biały. Dlaczego? Mają na to wpływ różne czynniki, które przedstawimy wam poniżej.

Od czego zależy naturalny kolor zębów?

Niestety, głównym sprawcą braku idealnie białych zębów jest genetyka. Zębina, czyli jedna z tkanek tworzących ząb, może osiągać różne kolory, począwszy od odcieni szarości, kończąc na barwach żółtych i brązowych. Zębina rzadko sama w sobie jest śnieżnobiała. Zdarza się, można to potraktować, jak wygraną w loterii genetycznej. Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na kolor, jest szkliwo. Jeśli mamy delikatne lub przetarte szkliwo, zębina może przez nie prześwitywać, a zęby będą wydawać się ciemniejsze. Warto więc dbać o odbudowę szkliwa. Ponadto zęby mogą zmieniać swój kolor w ciągu życia, czy to z powodu starzenia się organizmu, czy złych nawyków żywieniowych.

Kto może mieć śnieżnobiałe zęby?

Nie wszyscy mogą mieć nieskazitelnie białe zęby, ale są wyjątki. Kto takie zęby ma? Dzieci. Jeśli tęsknimy za białym uśmiechem z dzieciństwa to za sprawą zębów mlecznych. Ich barwa zbliżona jest do czystej bieli. Wynika to z tego, jak mleczaki są zbudowane, ponieważ kolor zębiny u dziecka często jest niebiesko-biały. Kolor zupełnie inny od zębiny osoby dorosłej, u której odcień często bywa szary lub żółty.

Jak uzyskać bielsze zęby?

Jeśli chcemy uzyskać jaśniejszy uśmiech, możemy skorzystać z różnych preparatów wybielających, które dostępne są na naszym rynku. Pomogą nam w tym wybielające pasty, płyny do płukania jamy ustnej, domowe zestawy do wybielania zębów. Można też spróbować rozjaśnić zęby naturalnymi metodami, węglem aktywnym czy skórką od banana, która posiada właściwości wybielające.

Białe zęby w 10 minut

By móc chwalić się jasnobiałym uśmiechem, możemy też wspomóc się iluzją optyczną. Z tego sposobu korzystają nawet znane celebrytki. Panie mogą postawić w tym przypadku na czerwone szminki w zimnych tonach czy te w kolorze wina. Sprawiają one, że zęby optycznie stają się bielsze. Wypróbujcie tego eksperymentu na sobie. Silnie kontrastująca szminka, może sprawić, że zęby będą o kilka odcieni jaśniejsze. Pomalujcie usta szminką czerwoną i różową i porównajcie — w której zęby wydają się jaśniejsze. Najprawdopodobniej w czerwonej. Równie pomocny będzie makijaż, ten wykonany w chłodnych niebieskich tonach, powinien niwelować naturalną żółć zębów.

Wybielanie zębów u dentysty

Niezawodnym sposobem na uśmiech pełen blasku, jest wizyta u dentysty. W gabinecie możemy wykonać kompleksową usługę higienizacji i wybielania zębów, mowa oczywiście o scalingu, czyli usuwaniu kamienia nazębnego ultradźwiękami. By wzmocnić efekt wybielenia, można też poddać zęby piaskowaniu, zabieg ten dobrze radzi sobie z usuwaniem przebarwień.

2 comments on “Jak mieć białe zęby? Od czego zależy kolor zębów?

  1. Oliwia Maciołek 2 grudnia 2022 / Reply

    Niewiele mówi się też o tym, że białe żeby to też genetyka… Niektórzy mogą mieć naturalnie zółte :<

    • Judyta 13 stycznia 2023 / Reply

      Dokładnie! Nie wstydźmy się żółtych zębów, one nie są oznaką braku higieny 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *