Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Ile trwa wybielanie zębów? Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

Pasty wybielające czy płyny do płukania często nie radzą sobie z przebarwieniami nazębnymi. Trzeba wtedy sięgnąć po mocniejsze środki, czyli po wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Powiemy wam, co musicie o nim wiedzieć i jak się do niego przygotować.

Co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów?

To zabieg, który wybieli twoje zęby już po jednej wizycie. Jednak by zęby pozostały białe na długo, konieczne jest przestrzeganie diety. Zaleca się unikania kawy, herbaty, czerwonego wina czy innych płynów, które mogłyby wpłynąć na powstawanie się osadu nazębnego. Na zmianę koloru uzębienia ma też wpływ to, co jemy, chodzi o warzywa i owoce, które są silnie barwiące, jak np. buraki. Bo to w dużej mierze to nasze nawyki żywieniowe sprawiają, że nie możemy cieszyć się białym uśmiechem. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, zabieg może być mniej skuteczny.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Przed wykonaniem zabiegu, lekarz dentysta przeprowadza wywiad na temat stanu naszego zdrowia i jamy ustnej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ, nie przy wszystkich schorzeniach można wykonać kurację wybielającą. Zależnie od wybranej metody, przeciwskazania do wykonania zabiegu to m.in.:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na składniki zawarte w substancjach wybielających,
  • paradontoza,
  • próchnica,
  • bruksizm,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • niewyleczone ubytki w zębach,

Ponadto przeciwskazaniem do wykonania zabiegu, mogą być też niektóre choroby, jak cukrzyca, epilepsja czy stany nowotworowe.

Jak wygląda zabieg wybielania zębów i ile trwa?

Zabieg może trochę się różnić, w zależności od metody, którą wybrał lekarz dentysta. Ponieważ zabieg można przeprowadzić za pomocą lampy, lasera lub z użyciem specjalistycznych nakładek wybielających.

Zabieg wybielania lampą trwa zazwyczaj około godziny. Lekarz nakłada pacjentowi specjalny, żel wybielający, który pod wpływem światła jest utleniany. Efekt wybielenia jest natychmiastowy, a odcień potrafi być jaśniejszy nawet o kilka tonów. Kiedy stomatolog skończy naświetlanie, żel zostaje usunięty, po czym nakłada pastę mineralizującą, która pomaga na nadwrażliwość zębów, która może się pojawić przy wybielaniu.

Czas wybielania nakładkami

Ten sposób wybielania ma swoje wady i zalety. Jest bezbolesny, ale niestety nie jest jednorazowy. Zabieg ten trwa od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie pobierany jest wycisk naszej szczęki, by dopasować do nas nakładkę. Musimy nosić ją codziennie przez kilka godzin razem z żelem wybielającym, posiada on odrobinę mniejsze stężenie niż ten, który jest używany w gabinetach stomatologicznych.

Efekty wybielania zębów

Rezultaty wybielania mogą się różnić w zależności od osoby i jej genetyki. Wpływ ma na to nasz naturalny kolor zębiny, dieta jak i choroby. Zęby mogą nie być śnieżnobiałe, jednak z pewnością będą jaśniejsze. Przy przestrzeganiu diety i higieny jamy ustnej efekt ten może się utrzymać od pół roku do dwóch lat!

1 comment on “Ile trwa wybielanie zębów? Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

  1. Teobald 30 stycznia 2023 / Reply

    Mnie powstrzymuje chyba tylko to, że ponoć po wybielaniu zęby są słabsze. Warto pomyśleć dwa razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *