Marząc o uśmiechu rodem z Hollywood, często decydujemy się na zabieg wybielający. Bywają one różne. Są metody domowe, naturalne, metody specjalistyczne, które można wykonać w swoich czterech ścianach oraz zabiegi, które można wykonać tylko w gabinecie dentystycznym. Który sposób wybielania jest najskuteczniejszy? Sprawdźmy.
Czy warto wybielać zęby?
Jeśli mamy czuć się pewniej dzięki białym olśniewającym zębom, to tak, gra jest warta świeczki. Na rynku istnieje wiele różnych preparatów, które mogą wspomóc proces wybielania zębów, są to pasty dedykowane zębom z osadem nazębnym, płyny do płukania czy specjalnie zestawy pasków wybielających. Dużo różnych opcji do wyboru, dla każdego coś się znajdzie. Mimo że sposobów na bielszy uśmiech jest sporo, to nie w każdym wypadku jest to proces łatwy i przyjemny. Białe zęby często wiążą się w pewnym wyrzeczeniem.
Metody wybielania zębów
Zęby można wybielać sposobami domowymi, jak np. specjalnymi nakładkami wybielającymi, które powinno zakładać się codziennie na kilka godzin. Są one nasączone specjalnym preparatem wybielającym, w zestawie powinna znaleźć się też przenośna lampa, którą naświetla się zęby, by aktywować żel rozjaśniający. Jest o jednak zabieg, który trzeba wykonywać przez kilkanaście dni.
Zabieg w gabinecie stomatologicznym pozwoli nam cieszyć się białymi zębami już po pierwszej wizycie. Zęby rozjaśniane są zazwyczaj laserowo bądź za pomocą lampy. W obu przypadkach dentysta nakłada pacjentowi specjalny środek zawierający nadtlenek wodoru, który pod wpływem światła zaczyna się utleniać i rozjaśnia nasze zęby. Efekt bielszych zębów jest widoczny już po pierwszej wizycie.
Jeśli jednak nie chcemy wybielać zębów u dentysty, możemy też wspomóc się pastą wybielającą czy proszkiem z węglem aktywnym. Zęby będą delikatnie rozjaśnione.
Biała dieta
Jeśli chcemy utrzymać biały uśmiech, to musimy ściśle przestrzegać diety. Niestety trzeba wyeliminować z jadłospisu konkretne produkty, szczególnie te, które posiadają silne właściwości barwiące. Powinno się ograniczyć artykuły spożywcze, takie jak:
- marchewki,
- buraki,
- jagody,
- kawa, herbata,
- czerwone wino,
Wymienione produkty można zastąpić większą ilością jasnych produktów, jak nabiał, czyli ser, mleko, jogurty naturalne, białe ryby, ryż, jasno palone kasze, owoce i warzywa takie jak banany, jabłka, cukinie czy ziemniaki.
Ile utrzymuje się efekt wybielania zębów?
Jeśli będziemy stosować się do białej diety, to efekt białych zębów pozostanie z nami na dłużej. W zależności od wykonania zabiegu, lśniącym uśmiechem możemy cieszyć się od pół roku do dwóch lat. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, zaleca się stosowanie szczoteczki sonicznej, irygatora i nici dentystycznych, które pozwolą nam pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, które często jest źródłem powstawania kamienia nazębnego.
Biała dieta to chyba jedyny skuteczny sposób, by nie wybielać zębów co chwilę o dentysty