Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka?

Ząbkowanie to naturalny proces, który musi przejść każdy nowo narodzony człowiek. Nie jest to zbyt przyjemne i bardzo często powoduje różne dodatkowe objawy. Aby proces ten przebiegał jak najspokojniej, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, warto wiedzieć, jak powinno przebiegać ząbkowanie u niemowląt. Co może nas niepokoić i kiedy powinno się iść do lekarza?

Pierwsze zęby u niemowlaka – kiedy?

Pierwsze zęby u niemowląt zwykle pojawiają się między 6. a 12. miesiącem życia, chociaż może to być różne dla każdego dziecka. Najczęściej pierwszymi zębami, które się pojawiają, są dolne środkowe siekacze, a następnie górne środkowe siekacze. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, więc pojawienie się zębów może się różnić. Warto jednak mieć świadomość, że pierwsze zęby powinny pojawić się do 12 miesiąca życia, a komplet mleczaków powinien pojawić się do 4 roku życia. Jeśli po ukończeniu roczku dziecko nadal nie ma żadnego ząbka, to należy udać się do dentysty.

Typowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie u niemowląt jest naturalnym procesem i przebiega indywidualnie u każdego dziecka, jednak istnieją pewne ogólne wzorce i objawy, które mogą informować nas o tym, co się dzieje. Jeśli chodzi o kolejność, to tak jak wspominaliśmy, najczęściej pierwsze pojawiają się dolne środkowe siekacze, potem górne środkowe siekacze, następnie boczne siekacze, pierwsze trzonowce, kły i na końcu drugie trzonowce. Ponadto ząbkowanie może być bolesne i powodować różne objawy, takie jak:

  • ślinienie się,
  • gryzienie i żucie twardych przedmiotów,
  • płacz i drażliwość,
  • zaczerwienienie i opuchlizna dziąseł,
  • trudności ze snem,
  • lekkie podwyższenie temperatury ciała (ale nie gorączka powyżej 38°C).

Należy pamiętać o tym, że lekkie podwyższenie temperatury jest normalne przy ząbkowaniu, ale gorączka powyżej 38°C zazwyczaj nie jest spowodowana ząbkowaniem i może wskazywać na infekcję lub inne schorzenia. Ponadto jeśli dziecko jest wyjątkowo płaczliwe, drażliwe lub ma trudności ze snem przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny dyskomfortu. Podobnie jest w przypadku długotrwałej odmowy jedzenia, a także takich objawów jak biegunka, wymioty, czy wysypka. Choć w wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że ma to związek z wyrzynaniem się ząbka, ale warto to skonsultować z pediatrą.

Jak radzić sobie z ząbkowaniem u dzieci?

Aby pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas, warto zastosować proste metody łagodzenia objawów ząbkowania. Często sprawdzają się różnego rodzaju gryzaki, w tym gryzaki chłodzące. Nie należy jednak ich zamrażać, gdyż zbyt niska temperatura może powodować oparzenia chłodne. Polecanym rozwiązaniem jest też delikatny masaż dziąseł czystym palcem lub specjalną szczoteczką do dziąseł może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu. Pamiętaj, aby przed masażem umyć ręce. Ponadto na rynku dostępne są żele przeznaczone do łagodzenia objawów ząbkowania, które często zawierają znieczulające składniki, takie jak lidokaina. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed użyciem tych produktów, aby upewnić się, że są bezpieczne dla Twojego dziecka.

Jeśli znasz jeszcze jakieś sposoby na przetrwanie trudnego okresu ząbkowania, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *