Zastanawiasz się, czy noszenie apartu na zęby na noc może być skuteczną metodą korekcji zgryzu? Jakie są wskazania do stosowania tego rodzaju urządzenia korygującego zgryz? Przekonaj się, jak działa ruchomy aparat na zęby, a dowiesz się, czy warto rozważyć jego używanie.
- Jak wygląda aparat na zęby na noc?
- Aparat ortodontyczny na noc – jak działa?
- Ruchomy aparat ortodontyczny – wskazania
- Czy aparat na zęby na noc pomaga?
Jak wygląda aparat na zęby na noc?
Aparat na zęby na noc składa się z akrylowej płytki dopasowanej do podniebienia lub wyrostka zębodołowego i drutu wykonanego ze stali nierdzewnej. Jego regulację umożliwia specjalny kluczyk, którym zmienia się ułożenie sprężyn znajdujących się w akrylowej płytce. Dużą zaletą aparatu ortodontycznego ruchomego jest to, że pacjent może samodzielnie go założyć i zdjąć. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania tych czynności, ponieważ urządzenie to jest bardzo delikatne. Osoba nosząca aparat na zęby regularnie przekręca umieszczoną w nim śrubę, aby zwiększyć jego nacisk na zęby. Robi to według zaleceń lekarza co 7-10 dni.
Aparat ortodontyczny na noc – jak działa?
Działanie aparatu na zęby na noc opiera się na wywieraniu odpowiedniego nacisku na poszczególne partie szczęki, aby stopniowo ustawić zęby w pożądanej pozycji. Każdy aparat jest dostosowywany do potrzeb pacjenta i przygotowywany na podstawie pobranego odlewu szczęki, która wymaga korekty.
Ruchomy aparat ortodontyczny – wskazania
Aparat na zęby zakładany na noc najczęściej stosuje się u dzieci i młodzieży między 4. a 12. rokiem życia w celu wypracowania prawidłowego ułożenia łuków zębowych względem siebie. Służy do korekty niewielkich wad zgryzu takich jak poszerzenie lub zwężenie łuku zębowego, przesunięcie zęba w określone miejsce, wychylenie zębów w zamierzonym kierunku czy też rozszerzenie podniebienia. Aparat ruchomy zazwyczaj stanowi terapię wstępną do późniejszego leczenia ortodontycznego, ponieważ znajduje zastosowanie tylko w przypadku nieznacznych wad zgryzu.
Czy aparat na zęby na noc pomaga?
Skuteczność aparatu na zęby na noc jest uzależniona od tego, czy pacjent regularnie go nosi przez określony czas. By zastosowane leczenie przyniosło oczekiwane efekty, powinien on pozostać na zębach przez około 12-20 godzin w ciągu doby. Ze względu na to, że nie można jeść i pić w aparacie ortodontycznym ruchomym, musi on być zdejmowany przed spożywaniem posiłków. Dlatego zaleca się zakładanie go przed snem, aby uniknąć jego uszkodzenia.
Pierwsze efekty stosowania aparatu ortodontycznego na noc mogą być widoczne już po 2 miesiącach regularnego noszenia. Zwykle cały okres terapii tego typu urządzeniem trwa około 2 lata i stanowi przygotowanie do poszerzonego leczenia ortodontycznego.
Stosując apart na zęby na noc, należy pamiętać o systematycznym jego noszeniu, ponieważ tylko wtedy można osiągnąć pożądane rezultaty korekcji zgryzu. Masz doświadczenie ze stosowaniem aparatu ortodontycznego ruchomego? A może obecnie nosisz takie urządzenie korygujące zgryz? Podziel się swoimi odczuciami na temat jego skuteczności w komentarzu pod artykułem.
No dla mnie aparat na zęby na noc był idealnym rozwiązaniem! Dużo wygodniejsze rozwiązanie, niż stały… to tak moim zdaniem 🙂
Aparat na noc to bardzo fajne rozwiązanie la tych, którzy nie chcą nosić aparatu ortodontycznego w dzień. 😉