Telefon

+48 502 050 547

E-mail

kontakt@medpoint.info

Adres

Panewnicka 379a, Katowice

Na jakie zęby zakłada się aparat? Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego

Nie da się ukryć, że piękny i zdrowy uśmiech stanowi powód do dumy, jednak nie każdy może się pochwalić idealnym zgryzem. Kiedy warto zdecydować się na założenie aparatu na zęby? Sprawdź, jakie mogą być wskazania do noszenia aparatu ortodontycznego.

Jakie są wskazania do założenia aparatu ortodontycznego?

Jednym ze wskazań do założenia aparatu ortodontycznego jest wada zgryzu. Zwykle można ją zdiagnozować już u kilkuletnich dzieci, gdy zaczynają się u nich pojawiać pierwsze stałe zęby. Rodzice powinni zabrać swoją pociechę na pierwszą wizytę kontrolną u ortodonty, gdy skończy ona 6-7 lat. O tym, kiedy należy założyć aparat na zęby, decyduje specjalista, który potrafi ocenić stopień zaawansowania wady zgryzu.

Wady zgryzu mogą być uwarunkowane genetycznie lub wynikać ze złych nawyków nabytych w okresie dzieciństwa (np. ssania kciuka lub obgryzania paznokci). Wskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są takie ułożenia zgryzu jak:

  • Tyłozgryz — czyli przesunięcie zębów żuchwy do tyłu względem górnego łuku zębowego;
  • Przodozgryz — polega na wysunięciu dolnego łuku zębowego do przodu w stosunku do zębów znajdujących się w szczęce górnej;
  • Zgryz otwarty — czyli niepokrywanie się zębów górnego i dolnego łuku;
  • Zgryz głęboki — pojawia się, gdy górne siekacze zachodzą na dolne, przykrywając ponad połowę ich wysokości;
  • Szparowatość zębów — występowanie dużych odstępów między zębami, które wynikają z tego, że są one zbyt małe w stosunku do miejsca w łuku zębowym;
  • Stłoczenie zębów — pojawia się, gdy zęby mają za mało miejsca w łuku zębowym, więc zaczynają nachodzić na siebie;
  • Zatrzymany ząb — czyli ząb nie przebił się przez powierzchnię dziąsła, pozostając wewnątrz niego.

Wady zgryzu należy korygować nie tylko ze względów na walory estetyczne, ale również w trosce o zdrowie zębów i dziąseł w przyszłości.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat na zęby?

Noszenie aparatu na zęby pozwala uzyskać piękny uśmiech, co zdecydowanie podnosi pewność siebie. Skorygowanie zgryzu sprawia, że w przestrzeniach międzyzębowych nie zalegają resztki pokarmowe, dzięki temu zęby są mniej narażone na powstawanie osadu, kamienia i rozwój próchnicy. Natomiast nieprawidłowe rozmieszczenie uzębienia przyczynia się do szybszego jego ścierania, co tylko pogłębia wadę. Kiedy zakłada się aparat stały na zęby, szczęka i żuchwa przybierają prawidłowy kształt, dzięki temu poprawiają się także kontury twarzy. Noszenie aparatu ortodontycznego zapobiega powstawaniu wad wymowy u dzieci, co wpływa na lepszą komunikację i wyeliminowanie kompleksów wynikających z seplenienia lub nieprawidłowego wypowiadania głosek.

Kto może nosić aparat na zęby?

W zasadzie nie ma górnej granicy wieku, kiedy można zacząć nosić aparat na zęby, więc mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. W przypadku pacjentów między 4. a 12. rokiem życia zwykle stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne, ponieważ ze względu na obecność zębów mlecznych w jamie ustnej kształt szczęki i żuchwy mogą się jeszcze zmienić. A kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Jeśli wcześniejsze leczenie ortodontyczne nie przyniosło oczekiwanych efektów lub dziecko ma ukończone 12 lat i istnieją wskazania korekcji zgryzu, specjalista może zalecić noszenie stałego aparatu na zęby.

Najczęściej wskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są różnego rodzaju wady zgryzu, które nieleczone mogą w przyszłości się pogłębiać, przyczyniając się do występowania problemów z przyzębiem. Czy masz doświadczenie z noszeniem aparatu na zęby? Koniecznie daj znać w komentarzu.

1 comment on “Na jakie zęby zakłada się aparat? Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego

  1. Kordian 11 maja 2023 / Reply

    No jak to, na jakie zęby zakłada się aparat? Raczej na krzywe, co nie? Po co prostować już proste…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *